Sverigedemokraterna i Örebro län

Startsida

Sverigedemokraterna Örebro län bildades år 1989 och var fram till år 2008 även ansvarig för Örebros kommunförening. I valet 2006 tog vi oss för första gången in i Örebro läns landstingsfullmäktige med 3,59% av rösterna, vilket gav oss tre mandat. Valet 2010 ökade vi till 4,9% av rösterna, som då genererade ytterligare ett mandat.

Vid valet 2014 märktes en markant ökning, efter att Sverigedemokraterna funnits i Riksdagen i fyra år och en större väljarskara då såg oss som ett reellt alternativ. Vi fick ett valresultat på 10,1% som dubblade våra dåvarnade fyra mandat, till att resultera i hela åtta mandat. I senaste valet år 2018, fick vi 12,5% av rösterna, vilket inte bara gav oss ännu ett mandat, utan också gjorde att vi klev över en fördelningsgräns, som nu gett oss nära på dubbelt så många platser i de olika nämnderna.

Nuvarande Distriktsordförande Per Söderlund, har varit Distriktsordförande sedan år 2015 och sitter idag i Riksdagens Konstitutionsutskott. Våra Regionråd för mandatperioden 2018-2022 är Elin Jensen och Patrik Nyström.

Kommunföreningar

Askersund

Ordförande
Jonas Bygdén
jonas.bygden@sd.se

Hemsida
askersund.sd.se

Degerfors

Ordförande
Peter Nyström
peter.nystrom@sd.se

Hemsida
degerfors.sd.se

Hallsberg

Orförande
Jimmy Olsson
l.jimmy.olsson@sd.se

Hemsida
hallsberg.sd.se

Hällefors

Ordförande
Tina Pirttijärvi
tina.pirttijarvi@sd.se

Hemsida
hallefors.sd.se

Karlskoga

Ordförande
Marcus Andersson
marcus.andersson@sd.se

Hemsida
karlskoga.sd.se

Kumla

Ordförande
Greger Persson
greger.persson@sd.se

Hemsida
kumla.sd.se

Laxå

Ordförande
Jonas Bygdén
jonas.bygden@sd.se

Hemsida
laxa.sd.se

Lekeberg

Ordförande
Pernilla Marberg
pernilla.marberg@sd.se

Hemsida
lekeberg.sd.se

Lindesberg

Ordförande
Tom Persson
tom.persson@sd.se

Hemsida
lindesberg.sd.se

Ljusnarsberg

Ordförande
Mathias Eriksson
g.a.mathias.eriksson@sd.se

Hemsida
ljusnarsberg.sd.se

Nora

Ordförande
Tom Persson
tom.persson@sd.se

Hemsida
nora.sd.se

Örebro

Ordförande
Helena Ståhl
helena.stahl@sd.se

Hemsida
orebro.sd.se